Każdy właściciel i mieszkaniec domu przyzwyczajony jest do tego, że od czasu do czasu znajdować będzie różnego rodzaju zwierzęta, czy też owady, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wyrządzać pewne szkody. Dobrym tego przykładem są np. pluskwy, mrówki, czy też nawet korniki. Większość z nich nie stanowi jednak tak dużego zagrożenia, jak gnieżdżące się na dachu kuny. Jak powinno być wykonane zabezpieczenie dachu przed kunami, aby nie doszło do ich dostania się i spowodowania poważnych szkód?
Dlaczego kuny wybierają dachy?
Zanim przejdziemy do tego, jak zabezpieczyć dach przed kunami, zastanówmy się najpierw nad tym, co sprawia, że się tam pojawiają. Czy dach jest aż tak atrakcyjny, że zwierzęta takie jak kuny wybierają go na swoje legowisko? Kuny pojawiają się na dachu dlatego, że jest on dla nich idealną kryjówką przed zagrożeniem ze strony innych zwierząt, a także przed deszczem i zimnem. Warstwa termoizolacyjna, która ma służyć zabezpieczaniu domu przed utratą ciepła, świetnie sprawdza się jako miejsce do opieki nad młodymi, jako magazyn do przechowywania żywności, czy też po prostu jako nocleg.
To jednak nie wszystko, ponieważ kuny często na dachy przyciągane są możliwością łatwego łupu w postaci założonych przez ptaki gniazd. Kuna zakłada na dachu legowisko, ze względu na łatwy dostęp do pożywienia.
Jakie szkody mogą wyrządzić na dachu kuny?
W tym miejscu zastanówmy się nad tym, jakie mogą być potencjalnie niekorzystne skutki obecności kuny na dachu. Co może się stać, gdy założy ona tam swoje legowisko? Jak można się łatwo domyślić, kuna bardzo szybko rozpocznie przebudowę dachu pod swoje potrzeby – zacznie gryźć i szarpać powłokę termiczną. Skutkiem będzie odsłonięcie konstrukcji dachu co sprawi, że stanie się ona wrażliwa np. na wilgoć, co znacznie zwiększy ryzyko pojawienia się pleśni. Mało tego, naruszona izolacja termiczna spowoduje, że znacznie pogorszy się zabezpieczenie termiczne, więc ciepłe powietrze będzie przez szczeliny uciekało, co oczywiście przełoży się bardzo boleśnie na wysokość rachunków za ogrzewanie.
Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze to, że kuna może dostać się do przewodów elektrycznych. Przegryzając je, może spowodować spięcie i nawet ryzyko pożaru, co stanowić już będzie zagrożenie dla całego budynku oraz jego mieszkańców.
W jaki sposób zabezpieczyć dach przed kunami?
Mając na uwadze potencjalne szkody, jakie może wyrządzić kuna, niezbędne staje się odpowiednie zabezpieczenie dachu. Jakie zatem działania profilaktyczne i zabezpieczające można wykonać, aby dach był w pełni chroniony, a mieszkańcy nie byli narażeni na straty finansowe lub też uszczerbek na zdrowiu?
Podstawowym zadaniem, które trzeba wykonać podczas zabezpieczania dachu przed kunami, to uszczelnienie wszystkich otworów w dachu i w infrastrukturze do niego doprowadzającej. Niezbędne jest więc założenie np. małego i delikatnego drutu kolczastego w odpływach rynien. Pozwoli on swobodnie przepływać wodzie, lecz uniemożliwi wejście zwierzakom na dach.
Niezwykle ważne jest także to, aby wybrać odpowiedni rodzaj stosowanego w dachu materiału termoizolacyjnego. Jak się bowiem okazuje, powszechnie stosowane wersje są nie tylko neutralne dla kun, lecz często posiadają właściwości zachęcające je do założenia w nich legowiska. Znaleźć można jednak na rynku i takie wersje, które posiadają działanie odstraszające, dzięki czemu nawet jeśli kuna gdy wejdzie na dach, nie będzie chciała założyć w nim legowiska.
Kluczowe podczas zabezpieczania dachu przed kunami, jest usunięcie z niego wszystkich elementów, które mogłyby te zwierzaki zachęcić do wejścia na górę. Choć wiele osób tego nie wie, to jednak kuny są niezwykle inteligentnymi i sprytnymi stworzeniami. Jeśli tylko wyczują na dachu obecność np. gniazda ptaków, z pewnością spróbują się do niego dostać, a także często będą usiłowały założyć w jego pobliżu legowisko, aby mieć dostęp do łatwego pożywienia. Jeśli więc chcemy zabezpieczyć swój dach przed tymi zwierzętami, warto wejść na górę i poszukać potencjalnie zachęcających kunę do wizyty elementów.
Obecność kun na dachu to poważny problem, który szybko może się odbić finansowymi stratami. Może również stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Warto więc przed pojawieniem się tego intruza przeprowadzić kilka prostych czynności, które pozwolą zabezpieczyć dach przed ewentualnymi szkodami.