Gdzie zgłosić nieuczciwego fachowca

Gdzie zgłosić nieuczciwego fachowca?

Zwykle powierzając komuś wykonanie remontu, wymianę jakieś instalacji, wypranie mebli tapicerowanych, umawiając zasady współpracy, terminy, zakres pracy i kwestię płatności, zleceniodawca liczy na to,  że zatrudniona ekipa lub osoba to solidni partnerzy, którzy dołożą wszelkich starań, aby wykonać zlecenie dobrze i zgodnie z oczekiwaniami klienta. Miało być szybko tanio i bez problemów. Tymczasem okres wykonania zlecenia minął, jest wiele niedoróbek, wiele rzeczy nie jest zrobionych, w pomieszczeniach jest brudno, a ekipa lub fachowiec nie odbiera telefonu. Co może w takiej sytuacji zrobić oszukany klient?

Mądry człowiek przed szkodą

W polskim prawie obowiązuje zasada, aby na każdą usługę spisać umowę. W razie kłopotów, niewywiązania się jednej ze stron z warunków umowy, można dochodzić swoich praw w sądzie. Umowa jest dowodem zawarcia zobowiązania i zawiera dane obu stron. Wszystkie pieniądze, które płacimy fachowcom, np.: środki na zakup materiałów powinny mieć potwierdzenie i faktury ze sklepów. Istnieje w polskim prawie również umowa ustna.  Zobowiązuje obie strony w takim samym stopniu jak umowa spisana, ale znacznie trudniej na jej podstawie trudniej dochodzić swoich praw w sądzie w razie natrafienia na nieuczciwego fachowca. Brak zapisów daje wykonawcy, który nie zrealizował zadania, możliwość wyparcia się zlecenia, a wtedy to po stronie zleceniodawcy leży udowodnienie, że prace zostały rozpoczęte i zostały wpłacone jakieś pieniądze.

Gdzie zgłosić fachowca, który nie ceni uczciwości?

Nieuczciwy fachowiec to dość częsty problem. Pomimo wzrostu jakości różnego  rodzaju usług, to zdarzają się osoby, które nie wykonują należycie powierzonej pracy. Jeżeli fachowiec przyjął jakieś pieniądze i nie pokazał się więcej, to  można zgłosić sprawę na policję za wyłudzenie pieniędzy, zgodnie z art. 286 Kodeksu Karnego. Można też zawiadomić szefowstwo firmy, której pracownikiem był nieuczciwy fachowiec. Najważniejsze to zebrać jak najwięcej dokumentów związanych z usługą, np.: faktury, rachunki, nawet odręczne notatki nieuczciwego fachowca, zachować smsy i e-maile oraz zadbać o fotograficzną dokumentację z przebiegu prac.  Sposobem na mobilizację wykonawcy jest napisanie do niego pisma z żądaniem rozpoczęcia lub kontynuacji prac.

Sądowe zakończenie sprawy

W sytuacji kiedy wezwanie do przystąpienia do pracy lub zwrotu zaliczki nie przyniosło efektu i nieuczciwy fachowiec pozostaje głuchy na wszelkie prośby, to pozostaje oddanie sprawy do sądu. Pozew może dotyczyć naprawienia szkód, np.: poprawienie wykonanych robót lub  zapłacenia za szkodę.  W sytuacji, w której niewykonanie prac naraziłoby zleceniodawcę na utratę przewidywanych zysków ma on możliwość wystąpienia z pozwem o zadośćuczynienie.

Aby uniknąć nieprzyjemności i ewentualnych strat, warto przed powierzeniem wykonania usługi sprawdzić potencjalnego wykonawcę. Wystarcy poprosić o kontakt do osób, którym wykonywał remont i zobaczyć efekty prac. Uczciwy wykonawca wskaże kilka osób, które chwalą jego pracę.

6 comments
 1. W moim przypadku jest inaczej dekarz nie chce oddać zaliczki wysyła Sms-y, że przeleje na podane konto. Trwa to już miesiąc. Postanowiłam działać. Zadzwoniłam na policję, czy mogą mi pomóc, w odzyskaniu moich pieniędzy od nieuczciwego dekarza, nadmieniłam że mam umowę pisemną z dekarzem. Pan policjant odpowiedział, że oni nie mogą nic zrobić, muszę założyć sprawę cywilną. Policjant miał podobną sytuację i sądził się 2 lata. Co mam zrobić żeby policja zajęła się moją sprawą? Ostrzegam przed firmą dekarską z Warszawy …….
  Pozdrawiam

  1. Witam serdecznie,
   znajduję się w podobnej sytuacji 🙁
   Z ważnych powodów rodzinnych, chwilowo musiałam „spuścić z oka” wykonawców ogrodzenia panelowego w trakcie jego stawiania …..
   Mimo zapewnień, iż spokojnie mogę zająć się powstałym problemem bo Panowie „fachowcy” wiedzą co robią i na 100% będę z wyniku ich prac bardzo zadowolona , to to co zostałam po powrocie do dzisiaj jeży mi włosy na głowie!
   Na pytanie dlaczego wykonana praca odbiega od tego jak się umówiliśmy , poinformowano mnie,że „nie dało się inaczej”…
   Ponieważ przez dwa kolejne dni nie wolno mi było ruszyć założonej przez „fachowców ” furtki , w zwiazku z powyższym cały rozmiar niedociągnięć i błędów w sztuce wykonania ogrodzenia, którym uraczyli mnie Panowie ukazał mi się dopiero po jej otwarciu ……!
   Tego samego dnia zglosiłam wszystko jednemu z wykonawców i w tym momencie rozpoczęła się „walka z wiatrakami”…
   Do dnia dzisiejszego mimo wczesniejszych obietnic nie otrzymałam faktury świadczącej o uiszczeniu opłaty a po wielu (w celu dokonania poprawek ) niedotrzmanych terminach, od ponad dwóch miesięcy nie ma żadnej odpowiedzi na próby kontaktu!
   Również wysłana drogą elektroniczną reklamacja dzieła, pozostała bez echa…
   W międzyczasie udałam się o pomoc do Rzecznika Praw Konsumenta …..niestety, ponieważ do „zatrudnienia ” doszło drogą internetową i nie posiadam „prawidłowo” spisanej umowy , urząd nie jest mi w stanie pomóc…..
   Czy istnieje jakakolwiek nadzieja aby „sprawiedliwości stała się zadość” ?
   Czy nadał partactwo będzie brało górę…. !

   Ostrzegam przed niesolidnymi montażystami ogłaszającymi się między innymi na OLX z okolic Częstochowy !!!

  2. Czy ta firma to ……….? Bo jeśli tak to zapraszam do wspólnego założenia pozwu zbiorowego ciągłego i umyślnego oszustwa przez Włodzimierza R..

   1. Witam
    Czy ktoś jest jeszcze poszkodowany przez Włodzimierza R.? Firma R…. Moja mama straciła na współpracy z tym człowiekiem 12 tyś zł . Zapraszam do kontaktu poszkodowanych może razem coś wskóramy w walce z tym złodziejem

 2. Ktoś pisze że pójść do sądu. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że to nie zawsze jest rozwiązanie . Mi się nie udało. Był sąd potem komornik dwa razy i na koniec dostałam pismo z sądu że moja sprawa jest zawieszona ponieważ nie znalazłam pozwanego. Dowcip ?? Nie , taka jest rzeczywistość.
  Jeśli w sprawie cywilnej komornik pójdzie doręczyć pismo pozwanemu a ktoś kto mieszka pod tym samym adresem powie że on tam nie mieszka to sprawa jest zakończona. No i jak pozwany nie odbierze pisma to sąd zawiesza sprawę. To jest OBŁĘD !!!!!
  Ktoś by powiedział to czemu dałam zaliczkę. No może ma i rację , ale nie było by tych wszystkich oszustów gdyby policja i sądy pomagały nam a nie złodziejom. Zanim dałam zaliczkę sprawdziłam tego wykonawcę no i co z tego i tak zostałam oszukana. 🙁 🙁
  Już straciłam wszelką nadzieję na odzyskanie moich pieniędzy, bo instytucje powołane do pomocy poszkodowanym tylko zaliczają kolejne skargi i przekładają je z otrzymanych do odpisanych ale nie zawsze pozytywnie załatwionych.
  I tak oszuści mnożą się a policja i sądy im na to pozwalają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak funkcjonalnie urządzić garaż?

Przydomowy garaż najczęściej jest wbudowany w bryłę budynku. Czasami może stać obok głównego budynku, stanowiąc osobny budynek. Służy najczęściej do przechowywania samochodu, urządzeń niezbędnych do utrzymania porządku w domu czy…

Jak stworzyć brief projektu nowego domu?

Planowanie nowego domu lub remontu jest bardzo dużym i ekscytującym projektem, który wymaga gruntownego przygotowania. Szczególnie realizacja Twojej wizji może wydawać się trudnym procesem. Chcemy Ci pokazać, jak najlepiej podejść…

Panele winylowe – co warto o nich wiedzieć?

Szukając nowej podłogi prawdopodobnie bierzesz pod uwagę różne rodzaje okładzin: ceramikę, gres, panele laminowane, ewentualnie drewno. Utrudnimy Ci wybór i dodamy do tej listy panele winylowe. Nie jest to żadna…