Odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania

Odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania

W okresie jesienno-zimowym bardzo ważny jest komfort cieplny w pomieszczeniu. Zapewnia go sprawnie działające centralne ogrzewanie. Skutki awarii instalacji centralnego ogrzewania są nieprzyjemne i skłaniają właściciela do jak najszybszych działań. Szumy, stuki i bulgotanie to najpowszechniejsze objawy zapowietrzenia instalacji grzewczej. 

Objawy zapowietrzenia pompy centralnego ogrzewania

Przyczyną zapowietrzenia instalacji centralnego ogrzewania jest przedostanie się powietrza do rur z  wodą. Pompa pracuje, ale do instalacji nie dociera odpowiednia ilość ciepła. Grzejniki są zimne mimo ustawionej maksymalnej temperatury grzania. Akustycznym objawem zapowietrzonych grzejników są dziwne dźwięki przypominające bulgotanie lub pukanie. Zapowietrzenie może spowodować korozję skutkiem, której jest wymiana całej instalacji. Poprawę pracy instalacji zapewnia odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania.  Im dłuższej trwa zapowietrzenie pompy, tym większe ryzyko  wystąpienia zjawiska suchobiegu, kiedy to pompa pracuje bez wody, a powietrze wydzielające się w wyniku tarcia może uszkodzić wał lub pierścień w konstrukcji pompy. Powietrze może być zassane przez nieszczelności lub dostać się do rur w wyniku szybkiego napełniania instalacji wodą.

Pierwsze odpowietrzenie

Po raz pierwszy należy odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania przy uruchomieniu nowej instalacji grzewczej, ponieważ dochodzi wtedy do zapowietrzenia obiegu. Powietrze uwięzione w różnych miejscach rur i osprzętu uwalnia się z czasem.

Samodzielne odpowietrzanie pompy

Odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania należy rozpocząć od wyłączenia obiegi wody w całym domu/mieszkaniu, co usprawni usuwanie powietrza z grzejników. Konieczne jest sprawdzenie ciśnienia w rurach, które powinno wynosić poniżej 2-3 barów. Kolejnym etapem odpowietrzania pompy centralnego ogrzewania jest zamknięcie  głowicy termostatycznej w celu odcięcia grzejnika od pozostałych elementów instalacji. Następnie odkręca się odpowietrznik. Podczas odpowietrzania pompy centralnego ogrzewania może nastąpić niewielki wyciek wody. Po odpowietrzeniu należy wytrzeć odpowietrznik i sprawdzić, czy nigdzie nie ma śladów przeciekania. Jeżeli pojawią się krople wody, to trzeba ponownie dokręcić śrubę odpowietrznika i powtarzać czynność do momentu uzyskania całkowitej szczelności grzejnika. Po zakończeniu wszelkich czynności związanych z odpowietrzaniem pompy centralnego ogrzewania należy ponownie sprawdzić ciśnienie w rurach. Na rynku dostępne są także grzejniki z automatycznym odpowietrzaniem.

Jeżeli po odpowietrzeniu nadal grzejniki nie nagrzewają się równomiernie, to pora, aby wezwać fachowca, ponieważ mogło dojść do przeciekania zaworu i jego uszkodzenia. Wtedy żadna próba dokręcenia zaworu nie pomoże w pozbyciu się awarii grzejnika. Zawór należy wymienić. Problemów z pompą centralnego ogrzewania może być mnóstwo.  Ich przyczynę może ustalić jedynie profesjonalista. Aby uniknąć problemów z zapowietrzaniem, należy regularnie sprawdzać ciśnienie wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak funkcjonalnie urządzić garaż?

Przydomowy garaż najczęściej jest wbudowany w bryłę budynku. Czasami może stać obok głównego budynku, stanowiąc osobny budynek. Służy najczęściej do przechowywania samochodu, urządzeń niezbędnych do utrzymania porządku w domu czy…

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Awarie instalacji wodno-kanalizacyjnych czy też inne wypadki zdarzają się dość często. Niejednokrotnie mają one miejsce bez naszego udziału i wpływu – przykładowo może pęknąć rura w łazience, co sprawi, że…

Jakiej firmie budowlanej powierzyć remont?

Poszukiwania ekipy budowlanej powinniśmy zacząć z sporym wyprzedzeniem. Spółki, jakie sprawdziły się na wielu budowach oraz jakie nowi przedsiębiorcy sobie polecają, mogą mieć wypełniony kalendarz na najbliższy sezon budowlany. Odpowiednio…

Panele winylowe – co warto o nich wiedzieć?

Szukając nowej podłogi prawdopodobnie bierzesz pod uwagę różne rodzaje okładzin: ceramikę, gres, panele laminowane, ewentualnie drewno. Utrudnimy Ci wybór i dodamy do tej listy panele winylowe. Nie jest to żadna…