Odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania

Odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania

W okresie jesienno-zimowym bardzo ważny jest komfort cieplny w pomieszczeniu. Zapewnia go sprawnie działające centralne ogrzewanie. Skutki awarii instalacji centralnego ogrzewania są nieprzyjemne i skłaniają właściciela do jak najszybszych działań. Szumy, stuki i bulgotanie to najpowszechniejsze objawy zapowietrzenia instalacji grzewczej. 

Objawy zapowietrzenia pompy centralnego ogrzewania

Przyczyną zapowietrzenia instalacji centralnego ogrzewania jest przedostanie się powietrza do rur z  wodą. Pompa pracuje, ale do instalacji nie dociera odpowiednia ilość ciepła. Grzejniki są zimne mimo ustawionej maksymalnej temperatury grzania. Akustycznym objawem zapowietrzonych grzejników są dziwne dźwięki przypominające bulgotanie lub pukanie. Zapowietrzenie może spowodować korozję skutkiem, której jest wymiana całej instalacji. Poprawę pracy instalacji zapewnia odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania.  Im dłuższej trwa zapowietrzenie pompy, tym większe ryzyko  wystąpienia zjawiska suchobiegu, kiedy to pompa pracuje bez wody, a powietrze wydzielające się w wyniku tarcia może uszkodzić wał lub pierścień w konstrukcji pompy. Powietrze może być zassane przez nieszczelności lub dostać się do rur w wyniku szybkiego napełniania instalacji wodą.

Pierwsze odpowietrzenie

Po raz pierwszy należy odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania przy uruchomieniu nowej instalacji grzewczej, ponieważ dochodzi wtedy do zapowietrzenia obiegu. Powietrze uwięzione w różnych miejscach rur i osprzętu uwalnia się z czasem.

Samodzielne odpowietrzanie pompy

Odpowietrzanie pompy centralnego ogrzewania należy rozpocząć od wyłączenia obiegi wody w całym domu/mieszkaniu, co usprawni usuwanie powietrza z grzejników. Konieczne jest sprawdzenie ciśnienia w rurach, które powinno wynosić poniżej 2-3 barów. Kolejnym etapem odpowietrzania pompy centralnego ogrzewania jest zamknięcie  głowicy termostatycznej w celu odcięcia grzejnika od pozostałych elementów instalacji. Następnie odkręca się odpowietrznik. Podczas odpowietrzania pompy centralnego ogrzewania może nastąpić niewielki wyciek wody. Po odpowietrzeniu należy wytrzeć odpowietrznik i sprawdzić, czy nigdzie nie ma śladów przeciekania. Jeżeli pojawią się krople wody, to trzeba ponownie dokręcić śrubę odpowietrznika i powtarzać czynność do momentu uzyskania całkowitej szczelności grzejnika. Po zakończeniu wszelkich czynności związanych z odpowietrzaniem pompy centralnego ogrzewania należy ponownie sprawdzić ciśnienie w rurach. Na rynku dostępne są także grzejniki z automatycznym odpowietrzaniem.

Jeżeli po odpowietrzeniu nadal grzejniki nie nagrzewają się równomiernie, to pora, aby wezwać fachowca, ponieważ mogło dojść do przeciekania zaworu i jego uszkodzenia. Wtedy żadna próba dokręcenia zaworu nie pomoże w pozbyciu się awarii grzejnika. Zawór należy wymienić. Problemów z pompą centralnego ogrzewania może być mnóstwo.  Ich przyczynę może ustalić jedynie profesjonalista. Aby uniknąć problemów z zapowietrzaniem, należy regularnie sprawdzać ciśnienie wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Panele winylowe – co warto o nich wiedzieć?

Szukając nowej podłogi prawdopodobnie bierzesz pod uwagę różne rodzaje okładzin: ceramikę, gres, panele laminowane, ewentualnie drewno. Utrudnimy Ci wybór i dodamy do tej listy panele winylowe. Nie jest to żadna…

Klimatyczne wakacje

Piękna pogoda, wspaniała przyroda i zdrowy klimat – to najważniejsze czynniki zwiastujące udane wakacje.  Do udanego urlopu nie potrzeba wiele – sam wyjazd poza miejsce zamieszkania sprawia, że ładujemy akumulatory.…

Jaki wolnostojący garaż betonowy wybrać?

Fachowcy są w stanie wykonać bardzo nowoczesny wolnostojący garaż betonowy. Czym kierować się w trakcie realizowania zamówienia? Jakie aspekty są tutaj szczególnie istotne? O tym możesz dowiedzieć się z poniższej…

Kształtki mosiężne kupisz w hurtowni PROTERM!

Kształtki i złączki mosiężne to produkty, które sprawdzą się podczas budowy czy serwisu praktycznie każdej instalacji (ciepłowniczej, kanalizacyjnej, chłodniczej, wodociągowej). Kształtki mosiężne sprawdzą się także w instalacjach sanitarnych o podwyższonym…