We współczesnym budownictwie coraz częściej ogrzewanie płaszczyznowe wypiera tradycyjne grzejniki. Wynika to z wielu korzyści dla mieszkańców. Ukryte przewody grzejne są na pewno bardziej estetyczne, a przy tym ekonomiczne oraz przyjazne środowisko. To także idealny wybór dla alergików. Dla osób uczulonych na kurz, pyłki czy mikroorganizmy okazuje się istotne, aby ciepło z urządzeń rozchodziło się przez promieniowanie, a nie konwekcję.
Ogrzewanie ścienne – alternatywa dla podłogówek
Przewody grzejne umieszczane pod podłogą to zyskujący na popularności sposób ogrzewania domu lub mieszkania. Już teraz wielu deweloperów decyduje się na takie rozwiązanie jako domyślne. Podobnie wygląda w przypadku osób prywatnych, które postanawiają wybudować dom. Coraz częściej dochodzi także do generalnych remontów w starszym budownictwie, aby przystosować je pod takie instalacje. Dziś już chyba każdy słyszał o takiej możliwości. Nie wszyscy mieli jednak okazję dowiedzieć się o istnieniu ogrzewania ściennego. Bynajmniej nie chodzi tu o grzejniki, lecz o przewody grzejne ukryte w ścianie. Umieszcza się je na specjalnych szynach, przymocowanych bezpośrednio do nieotynkowanych cegieł. Następnie należy je zakryć prefabrykowaną płytą włóknowo-gipsową, wyposażoną w aluminiowe profile transmisyjne. Dzięki temu ciepło będzie się rozchodzić równomiernie po powierzchni ściany, skutecznie ogrzewając pomieszczenie. Trzeba dodać, że proces ten odbywa się w łagodny sposób, nie powodując unoszenia się kurzu lub innych niepożądanych drobin, co z pewnością docenią alergicy. Podobnie, jak w przypadku podłogówek, ogrzewanie ścienne dzieli się na trzy rodzaje, w zależności od nośnika ciepła, którym może być powietrze, woda lub prąd elektryczny.
Zalety i wady ogrzewania ściennego
Najczęściej wymieniana zaleta takiej instalacji grzewczej to możliwość obniżenia kosztów eksploatacyjnych, dzięki dużej wydajności oraz łatwej kontroli temperatury. Kolejny niezaprzeczalny atut to równomierne nagrzewanie pomieszczeń. Ciepło dochodzi do każdego miejsca w takich samych ilościach, co również pozwala na bardziej ekonomiczne użytkowanie. Wspominaną już wcześniej estetykę, wynikającą z braku grzejników na ścianach, a także przyjazne alergikom promieniowanie zamiast konwekcji, również należy zapisać po stronie plusów. Każde rozwiązanie posiada jednak zarówno zalety, jak i wady. Jeśli chodzi o ogrzewanie ścienne, to duże znaczenie ma rodzaj instalacji. Dostępne w naszym sklepie systemy elektryczne wydają się najlepszym rozwiązaniem ze względu na łatwość montażu oraz wygodę użytkowania. Jednak w ich przypadku trzeba się liczyć z nieznacznie wyższymi kosztami eksploatacyjnymi niż wtedy, gdy jako nośnika używa się wody lub powietrza. Ponadto, wadą wszystkich rodzajów takiego ogrzewania jest pewna utrata ciepła, które zostaje oddane na ściany zewnętrzne. Można tego uniknąć dzięki lepszej izolacji, co jednak generuje dodatkowe koszty. To wszystko wydaje się jednak niewielką stratą w porównaniu z licznymi zaletami.