Piec na pellet do nowego domu jednorodzinnego. Poznaj zalety tego rozwiązania

Piec na pellet do nowego domu jednorodzinnego. Poznaj zalety tego rozwiązania

Rosnące zainteresowanie kotłami na biomasę jest pochodną dwóch rzeczy. Po pierwsze: bardzo drożejącej energii oraz jej tradycyjnych nośników, na czele z węglem. Po drugie: oczekiwań inwestorów w zakresie niskiej uciążliwości obsługi oraz ekologicznego charakteru systemu grzewczego. W ten trend doskonale wpisują się piece na pellet, zwłaszcza centralnego ogrzewania. Dlaczego to dobry wybór do nowego domu jednorodzinnego? Sprawdź, jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na żadne źródło ciepła do domowej kotłowni.

Ekologia? Jak najbardziej

Podstawowym argumentem przemawiającym za tym, aby ogrzewać nowy dom jednorodzinny piecem na pellet, są właśnie względy ekologiczne. Pellet to biomasa, czyli paliwo pochodzenia naturalnego (powstaje z odpadów drzewnych po produkcji np. mebli). Jego spalanie jest w zasadzie obojętne dla środowiska, ponieważ powoduje emisję tylko takiej ilości CO2, jaką wcześniej zaabsorbowały rośliny, z których wyprodukowano pellet (jest to tzw. zamknięty obieg dwutlenku węgla). 

Nie obawiaj się uciążliwej obsługi pieca na pellet

Współczesne kotły na pellet są urządzeniami w znacznej mierze zautomatyzowanymi. Całym procesem spalania zawiaduje sterownik elektroniczny. Bieżąca obsługa sprowadza się więc tylko do uzupełniania paliwa w zasobniku, okresowego usuwania popiołu oraz czyszczenia wymiennika i palnika (nie jest to tak uciążliwe, jak w przypadku kotłów węglowych). W dodatku na rynku są już dostępne kotły na pellet z funkcją automatycznego odpopielania, oczyszczania palnika i wymiennika.

Bardzo duży wybór kotłów i pieców na pellet, w szerokim zakresie mocy, pojemności zasobnika oraz wyposażenia, znajdziesz w ofercie jednego czołowych dystrybutorów takich urządzeń – firmy Biooze (https://biooze.pl/).

Koszty porównywalne z gazem ziemnym

Ta relacja cenowa może się oczywiście przechylać raz na stronę pelletu, raz gazu ziemnego (w zależności od aktualnych cen danego paliwa), natomiast jeśli obawiasz się bardzo wysokich kosztów ogrzewania domu, to biomasa drzewna będzie bezpiecznym wyborem.

Ceny pelletu w Polsce w ostatnich latach zachowują się dość stabilnie, nie brakuje również podaży tego paliwa, dlatego jest to dobra alternatywa dla węgla, gazu ziemnego oraz o wiele korzystniejsze rozwiązanie w porównaniu z np. kotłem elektrycznym czy gazowym zasilanym propanem z dzierżawionego zbiornika.

Nie musisz gromadzić dużych zapasów paliwa

Pellet jest o tyle praktycznym paliwem, że w detalu sprzedaje się go w foliowych workach. Można je kupić zarówno na składach opału, jak i w marketach budowlanych czy nawet na stacjach benzynowych.

To dobra informacja dla osób, które budują dom bez piwnicy i z małą kotłownią, w której po prostu brakuje miejsca na wydzielenie składu pelletu. Paliwo można kupować na bieżąco – przy dobrze dobranym kotle jego stałopalność (po wypełnieniu zasobnika) powinna wynosić między 7 a 14 dni w sezonie grzewczym.

Zachowasz funkcjonalność kotłowni

Chodzi o to, że piec na pellet podczas pracy nie generuje takiego zapylenia, jak chociażby kocioł na ekogroszek. Również samo uzupełnianie paliwa w zasobniku nie wymaga zakładania ubrań „do kotłowni” – można to zrobić nawet w wyjściowej koszuli. W efekcie kotłownia biomasowa jest łatwa w utrzymaniu w czystości, dzięki czemu spokojnie można w niej zaplanować np. pralnię, prasowalnię czy pomieszczenie gospodarcze o dowolnej funkcji.

Więcej przydatnych informacji na temat pieców centralnego ogrzewania na pellet znajdziesz w artykule na stronie internetowej https://biooze.pl/aktualnosci/piece-centralnego-ogrzewania-na-pellet-co-warto-o-nich-wiedziec.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Gdzie zgłosić nieuczciwego fachowca?

Zwykle powierzając komuś wykonanie remontu, wymianę jakieś instalacji, wypranie mebli tapicerowanych, umawiając zasady współpracy, terminy, zakres pracy i kwestię płatności, zleceniodawca liczy na to,  że zatrudniona ekipa lub osoba to…

Jak funkcjonalnie urządzić garaż?

Przydomowy garaż najczęściej jest wbudowany w bryłę budynku. Czasami może stać obok głównego budynku, stanowiąc osobny budynek. Służy najczęściej do przechowywania samochodu, urządzeń niezbędnych do utrzymania porządku w domu czy…