Popularny iglak – tuja szmaragdowa

Popularny iglak – tuja szmaragdowa

Iglaki to często sadzone rośliny w polskich ogrodach. Większość gatunków nie wymaga od właściciela nadzwyczajnych umiejętności ogrodniczych, a zachwyca swoim wyglądem. Iglaki, zwłaszcza tuje ozdobne tworzą zdrowy mikroklimat i wydzielają miły zapach. Nie powinno się ich sadzić jedynie na terenach bardzo uprzemysłowionych, ponieważ zanieczyszczenie powietrza i zasolenie gleby negatywnie wypływają na ich rozwój i wygląd. Jednym z najpiękniejszych iglaków jest tuja szmaragdowa.

Elegancka tuja szmaragdowa

Szmaragd to jeden z najpiękniejszych odcieni zielonego. Kojarzy się również z drogimi kamieniami i przepiękną biżuterią. Tuja szmaragdowa to jeden z najśliczniejszych gatunków iglaków, taka ogrodowa biżuteria. Soczyste, szmaragdowe ubarwienie przyciąga i wygląda wspaniale w ogrodzie.  Tuja szmaragdowa charakteryzuje się zwartym, regularnym przekrojem. Roczne przyrosty drzewa to nawet 35 cm, co sprawia w ciągu 10 lat uprawy, tuja może osiągnąć 2-3 metry wysokości. Dzięki temu stanowi idealną roślinę na żywopłot. Nie tylko ślicznie wygląda. Jej wzrost sprawia, że chroni posesję przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.

Najważniejsze informacje o pielęgnacji tui szmaragdowej

Zaletą tui szmaragdowej jest łatwość uprawy. Powinno się ją sadzić na stanowisku słonecznym lub delikatnie zacienionym. Miejsce powinno być odsłonięte od mroźnych wiatrów.  Tuję należy sadzić na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Tuja szmaragdowa jest rośliną odporną na niskie temperatury, ale wielodniowe mrozy mogą doprowadzić do uszkodzenia łusek oraz pędów. Przed zimą rozłożyste egzemplarze trzeba obwiązać sznurkiem. Śnieg może zdeformować gałązki. Tuja ma bardzo płytki system korzeniowy i w czasie suszy trzeba ją obficie podlewać. Do „odżywiania” tui należy wybierać mieszanki nawozowe przeznaczone dla roślin iglastych, które zawierają odpowiednią ilość składników mineralnych. Nawozić można w miesiącach wiosennych, maksymalnie do lipca. Nie powinno się sadzić tui szmaragdowej na trawniku, ponieważ istnieje ryzyko zawilgocenia dolnych liści, a to doprowadza do chorób grzybiczych. Szadzenie drzewek zakupionych w doniczce powinno być wykonane wiosną lub jesienią: od połowy sierpnia do połowy września. Tui szmaragdowej nie powinno sadzić się w okresie upałów, ponieważ źle znosi suszę.

Łączenie tui szmaragdowej z innymi roślinami

Tuja szmaragdowa jest wykorzystywana jako żywopłot, choć nadaje się również do samodzielnych zasadzeń. Doskonale wygląda w towarzystwie wrzosów, innych iglaków w ogrodach skalnych i na rabatach. Jeżeli tuja jest przeznaczona na żywopłot, to odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić 60cm. Uzyskuje się wtedy zwarty żywopłot. Nowe przyrosty skraca się na przełomie marca i kwietnia.

Tuja szmaragd zyskała grono miłośników. Ma dwie znaczące zalety – jej gałązki nie brązowieją w zimie oraz wytwarza niewielkie ilości małych, prawie niewidocznych szyszek, co oznacza, że nie trzeba sprzątać szyszek z ogrodu. Jej korona ma piękny, naturalny kształt.

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Oryginalne oświetlenie w ogrodzie

Kiedy nadchodzą cieplejsze dni, więcej czasu spędzamy w ogrodzie. Wieczory w ogrodzie są wspaniałe – pięknie pachną kwiaty, słuchać świerszcze, żaby i różne gatunki ptaków.  Wraz z rodziną, przyjaciółmi i…

Brama wjazdowa na posesję wizytówką domu

Brama wjazdowa na naszą posesję jest niezwykle istotnym elementem obejścia naszego domu, firmy lub obiektu użyteczności publicznej – to właśnie bowiem przez nią domownicy, goście lub interesanci przedostawać się będą…