Budowlanka Piła – szkoła z charakterem

Budowlanka Piła – szkoła z charakterem

Czasy, w których bycie uczniem budowlanki nie należało do zbyt prestiżowych, mamy już za sobą. Obecnie szkoły budowlane konkurują z najlepszymi placówkami oferującymi wykształcenie średnie, a podczas rekrutacji niektóre profile w budowlankach są chętniej wybierane, niż klasy w renomowanych ogólniakach. Budowlanka Piła to właśnie przykład takiej szkoły. Tu spojrzenie wstecz na tradycje łączy się z patrzeniem w przyszłość, a szacunek dla osiągnięć minionych pokoleń idzie w parze z nowatorskimi, na wskroś nowoczesnymi projektami i metodami edukacyjnymi.

Z kart historii

Budowlanka Piła ma początki podobne do wielu szkół tego typu: miejscowy kombinat budowlany potrzebował wykwalifikowanych pracowników, więc w patronacie z przedsiębiorstwem zakładano szkołę kształcącą w kierunkach potrzebnych kombinatowi. Był rok 1963, władza budowała osiedla mieszkaniowe, szkoły, domy kultury. Budownictwo było sektorem wciąż potrzebującym nowych pracowników, a na rynku kadry wykwalifikowanej brakowało. Uchwałą pilskiego samorządu w porozumieniu z Pilskim Kombinatem Budowlanym powołano do życia  szkołę z dwoma oddziałami. Rok później oddziałów było już pięć. Kolejne lata to powołanie technikum dziennego oraz dla dorosłych.

Uczniowie odbywali praktyki w patronackim kombinacie, a po ukończeniu szkoły znajdowali w nim zatrudnienie. Budowlanka Piła przechodziła kolejne transformacje związane ze zmianami ustroju oświatowego w Polsce. Obecnie działa jako Zespół Szkół Budowlanych a w roku 2019/20 uczą się tu uczniowie idący starą pogimnazjalną ścieżką oraz nową po ośmioklasowej szkole podstawowej.

Budowlanka Piła elitarną szkołą w regionie

Podczas rekrutacji absolwenci szkół niższego szczebla mają do wyboru Technikum Budowlane oraz Branżową Szkołę I stopnia. W technikum można wybrać zawody:

  • technik z rozszerzeniem dom bioklimatyczny i projektowanie wnętrz
  • technik geodeta
  • technik architektury krajobrazu z rozszerzeniem projektowanie i wizualizacja ogrodów w 3D
  • technik renowacji elementów architektury z rozszerzeniem wzornictwo i designe
  • technik elektryk z rozszerzeniem instalacje inteligentne

Zapoznając się z ofertą można stwierdzić, że budowlanka Piła korzystając z doświadczeń minionych pokoleń rozpoczęła kształcenie w zawodach budowlanych, które podołają wyzwaniom przyszłości. Kształcenie do pracy w zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami odbywa się nie tylko teoretycznie – szkoła posiada doskonale wyposażone pracownie, w których praktyczna nauka zawodu odbywa się głównie w oparciu o nowoczesne technologie IT.

Nie tylko nauką budowlanka Piła żyje

Przeglądając stronę www szkoły lub jej profil na portalu społecznościowym zauważamy, że w budowlance pilskiej wciąż są jakieś wydarzenia, akcje, projekty. Cześć z nich to projekty edukacyjne ukierunkowane na zdobywanie wiedzy i umiejętności, inne to projekty wychowawcze lub akcje typowo rozrywkowe lub sportowe. Tylko w ciągu kilku dni listopada w szkole uczniowie i nauczyciele zorganizowali miedzy innymi:

  • kwestę na cmentarzach na rzecz pilskiego hospicjum,
  • sadzenie drzew na ternie Zespołu Szkół Technicznych – w ramach współpracy między szkołami uczniowie z klasy architektury krajobrazu zaprojektowali i wykonali ogród przyszkolny
  • udział w Pilskiej Akademii Umiejętności – projekt edukacyjny
  • lekcje języka angielskiego zorganizowane we współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej
  • Tydzień Łasucha – kulinarny konkurs międzyklasowy
  • Udział w Biegu Niepodległości

Budowlanka Piła daje szansą na dobre wykształcenie w zawodach, które są poszukiwane na rynku pracy. Jest przy tym miejscem organizującym czas,  pozwalającym realizować pasje, rozwijać zainteresowania, dbającym o budowę właściwych relacji międzyludzkich oraz właściwej atmosfery panującej w społeczności szkolnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *