Odpowiednio zaprojektowane schody to jeden z podstawowych elementów w konstrukcji budynku. Powinny posiadać właściwe aspekty wizualne i być wygodne w codziennej komunikacji. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie przedstawić i opisać je już w gotowym projekcie. To z niego będzie można wywnioskować położenie schodów oraz materiał, z jakiego mają zostać wykonane. Należy jednak pamiętać, że zaprojektowane schody muszą spełniać określone warunki techniczne.
Klasyfikacja schodów
Zaczynając projektowanie schodów, warto zacząć od ich prawidłowej klasyfikacji. Jest to niezwykle ważny punkt, gdyż pozwala wyznaczyć najważniejsze aspekty, jakie docelowe schody będą miały spełniać. Należy w takim razie wziąć pod uwagę:
- Miejsce położenia schodów – (wyróżniamy przede wszystkim schody wewnętrzne, zewnętrzne oraz terenowe)
- Przeznaczenie – (schody mogą mieć różne przeznaczenie, np. Służbowe, ewakuacyjne, piwniczne)
- Kształt w rzucie poziomym – (na etapie projektowanie schodów należy wyznaczyć ich pożądany kształt. Mogą one być: jednobiegowe proste, dwubiegowe zwykłe z kierunkiem powrotnym, dwubiegowe łamane, trójbiegowe, kręte lub zabiegowe)
- Wykorzystywany materiał – (najczęściej wykorzystywane materiały do budowy schodów to: drewno, cegła, kamień, beton, stal, żelbet)
- Kąt nachylenia schodów – (można zdecydować się na schody o nachyleniu: łagodnym – do 30 stopni, normalnym – od 30 do 36 stopni, stromym – powyżej 36 stopni)
- Rodzaj konstrukcji, na której oparte zostaną schody – (projektując schody nie można pominąć tej kwestii. Schody mogą zostać oparte na konstrukcjach wspornikowych, policzkowych, wolnopodpartych, płytowych)
Wymienione powyżej elementy, to nie wszystko, o czym należ pamiętać na etapie projektowania schodów. Do ustalenia pozostają jeszcze tak oczywiste rzeczy, jak określenie odporności konstrukcji na nacisk, giętkości, układu schodów oraz ich zachowania pod określonym ciężarem.
Elementy, z których składają się schody
Planując zaprojektowanie schodów do swojego mieszkania lub domu, warto zaznajomić się z elementami, z jakich wykonane są same schody. Ponadto wszystkie poniższe terminy, to podstawa, aby móc swobodnie poruszać się między różnymi projektami schodów.
Zacznijmy więc od biegu schodów. Jak można się domyślić, chodzi o, to, że jest to szereg stopni złączonych ze sobą. Wyróżniamy więc na przykład schody jednobiegowe, które wykorzystując jeden trakt schodów, łącze dolne oraz górne piętro. Inne, lecz równie popularne są schody dwubiegowe, które posiadają bieg dolny i górny, połączony przez spocznik. Są bardzo często wykorzystywane z racji, na to, że zajmują bardzo ograniczoną przestrzeń.
Spoczniki i podesty to kolejne z podstawowych elementów schodów. Mają jedno szczególne zadanie, a mianowicie podzielić bieg schodów. Warto także mieć świadomość, że spoczniki posiadają dwa rodzaje: międzypiętrowe i piętrowe.
W przypadku stopni, nóżek oraz stopnic nie trzeba zbyt wiele wyjaśniać. Każdy z tych terminów odwołuje się bezpośrednio do poziomej części schodów. Natomiast przednóżek, podstopnica oraz podniesie to z kolei część pionowa.
Balustrada lub uchwyty mocowane to elementy, które znane są bardzo dobrze każdemu. Spełniają swoje zadanie i są elementami zabezpieczającymi.
Dusza to termin, który mogłoby, by się wydawać, że ma bardzo techniczne znacznie. Jednakże w praktyce oznacza wolną przestrzeń, która znajduję się między dwoma biegami.
Jakie schody należy wybrać?
Jeśli chodzi o kwestię wyboru schodów, to nie zawsze można wybierać spośród wszystkich dostępnych i popularnych rozwiązań. Jeśli zdecydujesz się na zakup gotowego projektu, to masz ograniczone możliwości. Jest tak, gdyż przestawianie schodów to bardzo trudne zadanie, które generuje często bardzo duże koszty. Oczywiście, w momencie, gdy dysponujesz całkowicie wolną ręką w zakresie projektowania schodów, możesz skorzysta z wielu ciekawych możliwości.
Najważniejsze jest jednak, aby zaprojektować schody rozsądnie i z pomysłem. Muszą być tak stworzone, aby nie zabierały zbyt wiele z dostępnego metrażu. Powinny umożliwiać łatwe poruszanie się i nie stwarzać zagrożenia. Najczęściej w mieszkaniach wykorzystuje się schody wachlarzowe lub kręcone, spiralne. W nowoczesnym budownictwie można także zauważyć schody dywanowe.
1 comment
Dzięki za ten wpis. Szukałem informacji na temat tego, co warto wziąć pod uwagę projektując schody. A … nie miałem zielonego pojęcia. Co prawda, muszę jeszcze trochę poczytać na ten temat, ale zawsze jest to jakiś wstęp…