Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej podłogi do różnych pomieszczeń w naszym domu, przez myśl przechodzi nam już niemal wszystko. W końcu element ten ma znaczny wpływ na późniejszy dobór mebli czy innych akcesoriów domowej aranżacji.
Ostatnimi czasy, na popularności zyskały nieco posadzki stworzone z żywicy. Mają one bardzo prosty, ale zarazem elegancki charakter, a także pasują do większości wystrojów w każdym pomieszczeniu. Czy ich użycie jest natomiast praktyczne i będą w stanie posłużyć nam na długie lata? O tym, a także o kilku innych informacjach w temacie tej posadzki, poniżej.
Co trzeba wiedzieć o tym materiale?
Jeszcze do niedawna, posadzki z żywicy były wykorzystywane jedynie w halach przemysłowych czy magazynach. Nieco później, zaczęto stosować je w różnego rodzaju domach mody i prestiżowych sklepach. Dziś obserwujemy je w niejednym domu mieszkalnym, a ich popularność stale nabiera rozpędu.
Początkowe przeznaczenie tego materiału nie było przypadkowe. Posadzki żywiczne cechują się niesamowitą wytrzymałością mechaniczną, a także twardością. To głównie z tego względu stosowało się je do ciężkich zadań. Posiada ona również bardzo gładką powłokę, przez co bardzo łatwo jest zachować czystość takiej podłogi.
Co więcej, specyfikacja posadzki zależy głównie od rodzaju domieszek zastosowanych podczas procesu produkcji. Dzięki przeróżnym możliwościom, można więc dowolnie tworzyć indywidualne kombinacje podłogi w swoim domu.
Zalety posadzki żywicznej
Pomimo możliwości stworzenia naprawdę atrakcyjnych wizualnie posadzek, na pierwszym miejscu w rankingu powinniśmy umieścić funkcjonalność. Trzeba jasno powiedzieć, że posadzka z żywicy góruje nad wszystkimi innymi rodzajami podłóg pod względem szczelności. Jest ona całkowicie jednolita i gładka, dzięki czemu spadający na nią brud nie jest w stanie przedostać się w głąb niej lub gdzieś pomiędzy pojedyncze kawałki.
Z pewnością znamy uczucie, które towarzyszy nam podczas przypadkowego upuszczenia garnka na płytki w kuchni. Martwimy się jedynie o to, aby nasze płytki nie uległy pęknięciu. W przypadku posadzki żywicznej jest to całkowicie niemożliwe, a to ze względu na jej wysoką wytrzymałość. Ponadto, materiał ten jest wodoodporny i można bez problemu stosować go w miejscach mających styczność z tym czynnikiem.
Jakie mamy rodzaje posadzek żywicznych?
Głównym kryterium wyboru jest w tym wypadku grubość warstwy. Posadzki cienkowarstwowe są z reguły dużo tańsze, jednak charakteryzują się mniejszą wytrzymałością, dlatego odradza się ich stosowania w miejscach, w których występuje duże ryzyko uszkodzenia.
Posadzki grubowarstwowe są natomiast rodzajem bardziej polecanym przez wszystkich specjalistów. Posiadają od dwóch do czterech milimetrów grubości i charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością. Dzielą się na epoksydowe, poliuretanowe, a także kwarcowe. Każdy z tych rodzajów prezentuje nieco inne właściwości mogące przydać się w bardziej specjalistycznych zadaniach. Przykładowo, pierwszy rodzaj posiada właściwości bardziej odporne na działanie środków chemicznych, a drugi przystosowany jest do nagłych zmian temperatury.