Nowe i używane meble w stylu PRL

Nowe i używane meble w stylu PRL

Aranżując wnętrze w nowoczesnym domu stawiamy na stonowaną kolorystykę mebli, ich subtelny, a jednocześnie efektowny design oraz odpowiednio dobrane detale, podkreślające w sposób nieoczywisty ich ponadczasowy charakter. Świadomie rezygnujemy z masywnych projektów mebli i kompletów wypoczynkowych do salonów i otwartych przestrzeni. Wybieramy ich wersje soft, delikatnie ocierające się o najnowsze trendy, umacniać ideę ponadczasowego designu, ale nade wszystko służące nam na co dzień niezastąpioną formą i funkcją.

Współczesny wymiar aranżacji – brak miejsca na kompromis

Coraz chętniej skłaniamy się ku projektom efektownym, odważnym i praktycznym jednocześnie. Jednak czy współczesne komplety wypoczynkowe są w stanie spełnić te wymagania? Okazuje się, że tak, o ile tylko wybierzemy odpowiednie.

Od kilku lat, na łamach wielkiej prasy wnętrzarskiej króluje takie pojęcie designu – ma on spełniać oczekiwania użytkownika, zaspokajać potrzebę funkcjonalności, współtworzyć wrażenie domowego ciepła, a jednocześnie intrygować i poruszać odbiorców. Nikt nie spodziewał się jednak, że w obliczu tak dynamicznym rozkwitu ultra-designerskich aranżacji, na arenę architektury wnętrz powrócą meble rodem z PRL-u. Dawniej niedoceniane i uważane za „po prostu brzydkie”, obecnie stanowią ważne dziedzictwo kultury i sztuki minionego stulecia, do którego wracamy – dużo bardziej świadomie i chętnie.

Dziwny to okres, do którego jednocześnie chcemy i nie chcemy wracać. Jego dziedzictwo, również meblarskie, stanowi przykład tego, jak wyraźnym piętnem odbija się historia na sposobie, w jaki postrzegamy rzeczywistość.

„PRL taki piękny” – nieoczywiste wartości mebli pełnych prostoty

Aranżując wnętrza domów i mieszkań, szukamy sposobów na pozyskanie wyjątkowych mebli z czasów PRL-u: komód, sof i całych kompletów wypoczynkowych, mając nadzieję na ich zakup w dobrym stanie.

Przeszukujemy giełdy antyków, uliczne kramy i bazary, przeglądamy w sieci lokalne ogłoszenia. Komplety wypoczynkowe nowe i używane z tego okresu stały się przedmiotem pożądania, co sprawiło, że na rynku wtórnym pojawia się ich coraz więcej.

Najwięcej ciekawych ofert krąży w sieci, na lokalnych i ogólnokrajowych, darmowych portalach ogłoszeniowych, gdzie można natrafić na wyjątkowe perełki, wymagające często jedynie lekkiego odświeżenia.

Komplety wypoczynkowe z czasów PRL-u- w czym drzemie ich siła

Dla jednych będąc źródłem wspomnień, dla innych zaś designerskim dodatkiem, meble z tamtych czasów bezsprzecznie wracają, próbując zaistnieć w naszych domach na nowo, otrzymując „drugą szansę”. Czy zasłużoną? Co takiego mają w sobie meble z PRL-u, że przyciągają, jak magnes? Czym zaskarbiły sobie sympatię młodych pokoleń? 

Może ich wielką siłą jest zdolność dopełniania kształtem całości aranżacji, zarówno tych klasycznych, modernistycznych, minimalistycznych, jak i okraszonych subtelną nutą romantyzmu… A może chodzi tu o fakt, że nie poddają się modzie, stając na bakier z wszelkim postępem wśród trendów współczesnego designu?

Niezależnie od tego, dlaczego meble PRL-u wracają „na salony”, stają się one ważnym elementem naszych wnętrz, tych nieformalnych i biurowych, prywatnych i użytkowych. W rolach głównych pozostają komplety wypoczynkowe, poddane jedynie drobnym zabiegom renowacyjnym, zapewniające wygodę oraz stanowiące istotę minimalizmu, na którym coraz częściej tak bardzo nam zależy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Materac lateksowy – wady, zalety, opinie

Na sen poświęcamy sporą część życia. Ma on olbrzymie dla  zdrowia – regeneruje, relaksuje, uspokaja, wpływa na samopoczucie.  Dla dobrego snu znaczenie ma kilka czynników: odpowiednia temperatura w pokoju, wyciszenie,…

Kiedy warto wybrać szafę przesuwną?

Szafa przesuwna jest niezwykle praktycznym meblem, wzmacniającym nowoczesny charakter pomieszczenia. Pojemna, funkcjonalna ze względu na przesuwne fronty szafa zmieści się w małym mieszkaniu oraz w przestronnym apartamencie. Wybieraj kolory i…

MoonWood, czyli meble z naturalnego surowca

Meble do salonu, zwyczajny taboret kuchenny, stoły rozkładane – jaką opowieść skrywają w sobie te zwykłe-niezwykłe przedmioty ? Magia zaklęta w meblach polskiego producenta. Marka MOONWOOD to wyroby polskiego producenta,…