Na czym polega izolacja fundamentów?

Na czym polega izolacja fundamentów?

Fundament uznawany jest za podstawę budynku, dlatego tak istotne w wielu przypadkach jest stworzenie odpowiedniej izolacji fundamentów. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Izolacja pozioma fundamentów

Wśród różnych rodzajów izolacji fundamentów można wskazać między innymi izolację poziomą. Znajduje się ona pomiędzy fundamentami a ścianami, a także pomiędzy ścianami a ławami. Głównym celem stosowania tego rodzaju izolacji jest zabezpieczenie budynku przed kapilarnym podciąganiem wody. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu materiału hydroizolującego możliwe jest stworzenie stabilnej konstrukcji, która będzie mniej narażona na pęknięcia.

Izolacja pionowa fundamentów

Kolejnym rodzajem stosowanej izolacji fundamentów jest izolacja pionowa, którą również dość często wykorzystuje się w praktyce. Izolacja pionowa wykonywana jest na fundamentach zarówno od strony gruntu, jak i od wewnątrz. Izolację tego typu osłania się materiałem o dodatkowych właściwościach termoizolacyjnych. Wśród materiałów wykorzystywanych do tworzenia tego typu izolacji można wskazać przede wszystkim papę, folię, ale także masy bitumiczne, polimerowe oraz zaprawy mineralne.

Lekka izolacja

Poszczególne rodzaje izolacji fundamentów można podzielić również ze względu na ich formy. Jedną z form izolacji tego typu jest lekka izolacja przeciwwilgociowa. Najczęściej stosuje się ją w przypadku obiektów zlokalizowanych na gruntach, których poziom wód gruntowych nie osiąga poziomu fundamentów. Lekka izolacja pionowa powstaje między innymi z mieszanki papy oraz specjalnego lepiku. Natomiast izolacja pozioma tego typu tworzona jest z takich materiałów jak papa lub folia PCW.

Średnia izolacja

Kolejnym rodzajem izolacji fundamentów ze względu na formę jest średnia izolacja przeciwwilgociowa. Przeznaczona jest do wszystkich gruntów, które charakteryzują się dość niską przepuszczalnością. Poziom wód gruntowych może unosić się lub opadać, jednak nie powinien wywierać nacisku na fundamenty. Izolacja pionowa tego typu tworzona jest z papy, lepiku oraz tłoczonej folii. Natomiast izolację poziomą wykonuje się z papy zgrzewanej lub klejonej.

Ciężka izolacja

Wśród różnych rodzajów izolacji fundamentów można również wyszczególnić ciężką izolację przeciwwodną. Ten typ izolacji stosowany jest na najtrudniejszych terenach pod względem hydrologicznym. Są to miejsca, w których poziom wód gruntowych sięga fundamentów, a nawet piwnicy. Dodatkowo wywiera dość silny nacisk na fundamenty.

Wykorzystywane materiały

Podczas tworzenia ciężkiej izolacji przeciwwodnej warto zadbać o odpowiedni dobór materiałów budowlanych. Warto wybrać wysokiej jakości materiał hydroizolacyjny, czyli beton wodoszczelny oraz zrezygnować z wykonania ław. Z większą ilością informacji na temat wyboru betonu można zapoznać się na stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: https://www.gorazdze.pl/pl/betoniarnia-krakow. Dodatkowo podczas tworzenia izolacji fundamentów przydatne będą takie materiały jak papy termozgrzewalne, membrany bitumiczne oraz masy bitumiczno-polimerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Plusy współpracy z firmą budowlaną

Budowanie własnego domu to nie lada wyzwanie. Dotyczy to jednakowo budowy domu jako fizycznej czynności jego wznoszenia, jak i kwestii związanych z finansowaniem takiej inwestycji. Ogólnie rzecz ujmując, to w…

Dylatacja posadzki – sposób na trwałą podłogę

Podłoga  to istotna część w lokalach mieszkalnych i użytkowych. Po niej chodzimy, przemieszczamy się między różnymi pomieszczeniami. Musi być wytrzymała na obciążenia, trwała i do tego reprezentacyjnie wyglądać.  Podłoga musi…

Co wyróżnia bloczki silka?

Bloczki silikatowe Silka to fragmenty wapienno-piaskowe wykonane z ekologicznych materiałów – piasku, wapna oraz wody. Bloczki służą przede wszystkim do stawiania budowli murowych w budownictwie. Silikaty – produkt budowlany od…