Rodzaje okien dostępnych w firmie Okno Świat

Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Zakup okien to niezwykle ważna inwestycja, która może zaważyć na wielu aspektach życia codziennego w naszym domu. Nieodpowiednio dobrane okna nie tylko będą psuły efekt wizualny ale i mogą prowadzić do wychładzania się mieszkania lub złej cyrkulacji powietrza. Zatem na co zwrócić uwagę decydując się na zakup okien?

1. Materiał

Wyróżniamy trzy materiały, z których mogą być wykonane okna: plastik, aluminium oraz drewno. 

 • okna plastikowe (PCV) – są najpopularniejszym i najtańszym typem okien. Charakteryzują się szczelnością, łatwością czyszczenia oraz możliwością dostosowywania ich wyglądu i wielkości do potrzeb użytkownika. Ich wadą jest możliwość zmiany koloru na lekko żółty lub szarawy oraz występowanie odkształceń powstałych pod wpływem słońca.
 • okna drewniane – są nieco droższe niż modele PCV jednak równie wytrzymałe o ile zostaną odpowiednio zaimpregnowane i poddane renowacji co około 5-10 lat. Ich zwolennicy doceniają ich klasyczny i elegancki wygląd.
 • okna aluminiowe – są najdroższym rodzajem okien a przy tym najbardziej wytrzymałym i stabilnym. Dodatkowa zaletą jest plastyczność tego materiału, dzięki czemu okno może mieć każdy wybrany przez użytkownika kształt i wymiar.

Nie jesteś pewien jakie okna zamontować w swoim domu? Na stronie firmy oknoswiat.pl możesz przeczytać więcej o dostępnych opcjach. Odwiedzając salon firmy na ulicy Kolejowej 41 w Nowym Targu uzyskasz fachową pomoc w doborze okien, które zostaną dobrane do specyfiki Twojego domu. W razie pytań co do oferty firmy Okno Świat kontakt znajdziesz pod numerem 697 727 062.

2. Rodzaje okien

Kolejnym podziałem okien jest ich rodzaj ze względu na umiejscowienie i sposób otwierania. Wyróżniamy tutaj:

 • okna tradycyjne – czyli standardowe, najczęściej spotykane okna, wśród których znajdziemy: okna nieotwierane (fixy), okna uchylne, rozwierane oraz uchylno-rozwierane
 • okna balkonowe i tarasowe – czyli większe okna stanowiące przejście na zewnętrzne części budynku. Wśród nich wyróżniamy: okna przesuwne, składane, rozwierano-uchylne oraz uchylno—przesuwne
 • okna połaciowe – czy okna montowane na dachu, wśród których znajdują się okna obrotowe lub uchylno-obrotowe.

3. Wygląd okien

W obecnym czasie rynek jest na tyle bogaty, że możemy zamówić okna w niemal każdym wybranym przez nas kolorze czy strukturze. Dodatkową opcja jest również wybór indywidualnie dopasowanych klamek a nawet koloru profili międzyszybowych, czyli elementów między taflami szkła, które nadadzą naszym oknom indywidualnego stylu.

4. Współczynnik przenikania cieplnego

Jest to jeden z najistotniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy doborze okien.  Warto zapamiętać, że im niższa jest ta wartość, tym cieplejsze będą okna. Czynnik ten oznaczony jest symbolem Uw a w jego skład wchodzą przenikalność ram okiennych – Uf i szyb – Ug. Jego wartość zależy głównie od ilości komór w profilach okiennych, gazu, którym wypełniona została przestrzeń pomiędzy szybami, ilości szyb oraz zastosowanymi uszczelkami.

Sklep z oknami Okno Świat w Nowym Targu

Norma z roku 2017 nakazuje, by wszystkie okna w nowych budynkach charakteryzowały się Uw mniejszymi niż 1,1. Jeśli zaś chodzi o domy energooszczędne, wartość ta nie powinna przekraczać 0,9. Norma dla domów pasywnych to z kolei 0,8.

5. Szczegóły i wyróżniki oferty

Decydując się na zakup okien warto przejrzeć oferty kilku firm i zwrócić uwagę na parametry oferowanych okien, czas realizacji zamówienia, koszt montażu i ewentualnego poszerzania oraz koszt montażu parapetów ( o ile znajduje się w ofercie). Wszystkie te składowe ceny ostatecznej pozwolą wybrać ofertę najlepiej dostosowana do naszego budżety i wymagań.

6.Dostępne zabezpieczenia okien

Nowoczesne modele okien pozwalają na zastosowanie szeregu zabezpieczeń antywłamaniowych. Mogą to być:

 • specjalne okucia utrudniające wyważenie okna oraz jego wypchnięcie
 • szyby antywłamaniowe o wzmocnionej strukturze utrudniającej jej zbicie
 • klamki zamykane za pomocą klucza
 • specjalne wkładki do zamka w klamce uniemożliwiające wwiercenie się od środka.

7. Rodzaj montażu

Odpowiedni montaż okien to gwarancja zachowania ich parametrów oraz gwarancja ich trwałości. Wśród dostępnych na rynku sposobów montażu możemy wymienić:

 • montaż warstwowy oraz standardowy – podczas którego okna montuje się przy zewnętrznej krawędzi ściany z użyciem piany
 • ciepły montaż – polega na zamontowaniu okna w warstwie ocieplenia.

Bardzo ważny jest tu również nie tylko rodzaj montażu ale i ekipa wykonująca pracę, dlatego dobrze jest poznać opinię innych użytkowników jeszcze przed wyborem firmy.

8. Sprzedawca

Kolejnym aspektem jest wybór dobrego sprzedawcy, który nie tylko potrafi pięknie opowiadać ale i zna się na rzeczy.  Osoba taka charakteryzować się będzie profesjonalnym podejściem do przedstawienia nam oferty najlepiej odpowiadającej naszym oczekiwaniom oraz wiedzą w zakresie stolarki okiennej.  W tym przypadku również warto kierować się poleceniami znajomych oraz opiniami użytkowników Internetu.

9. Otwory odwadniające oraz regulacja okien

Regulacja nowych okien to sprawa niezwykle istotna, bez której nasza inwestycja będzie nieszczelna i trudna w obsłudze. Minimalna ilość regulacji standardowych okien wynosi jedną regulacje na rok,  a w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych może to zdarzać się nawet częściej. Jest to rzecz całkowicie normalna i dotyczy każdych, nawet prawidłowo użytkowanych okien.

Jeśli zaś chodzi o otwory odwadniające to jest to element, który posiadać powinny wszystkie okna wykonane z plastiku.  Znajdują się one po ich zewnętrznej stronie i zamaskowane zaślepkami. Ich zadaniem jest odprowadzanie wszelkiej ilości wody zbierającej się w oknach, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu pleśni i parowaniu szyb.

Podsumowując śmiało można zobaczyć, że wybór okien jest zakupem, który powinien być uzależniony od kilku niezwykle istotnych czynników a nie jedynie od ich ceny końcowej. Jest to w końcu zakup, który służyć będzie nam przez kilkanaście lat naszego życia, dlatego warto podejść do niego z rozwaga i poświęcić chwile czasu na przemyślenie najlepszego dla nas wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak stworzyć brief projektu nowego domu?

Planowanie nowego domu lub remontu jest bardzo dużym i ekscytującym projektem, który wymaga gruntownego przygotowania. Szczególnie realizacja Twojej wizji może wydawać się trudnym procesem. Chcemy Ci pokazać, jak najlepiej podejść…