Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu

Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Awarie instalacji wodno-kanalizacyjnych czy też inne wypadki zdarzają się dość często. Niejednokrotnie mają one miejsce bez naszego udziału i wpływu – przykładowo może pęknąć rura w łazience, co sprawi, że woda zacznie błyskawicznie się rozprzestrzeniać również do innych pomieszczeń. Jak postąpić w razie takiej sytuacji? Co zrobić, by możliwie jak najszybciej osuszyć mieszkanie?

Zalane mieszkanie – co robić?

Zalanie może zdarzyć się pod naszą nieobecność, co oznacza, że wilgoć będzie wsiąkała w ściany i podłogę nawet przez kilka długich godzin. Kiedy już odkryjemy, co się stało, w pierwszej chwili powinniśmy jak najszybciej odłączyć energię elektryczną. W przeciwnym wypadku możemy zostać porażeni prądem podczas walki z wilgocią.

W następnej kolejności należy sprawdzić, które przedmioty miały kontakt z wodą. Jeśli część z nich da się uratować, należy je jak najszybciej wynieść z mieszkania, podobnie jak te, które nie zostały jeszcze w żaden sposób narażone przez wilgoć. W ten sposób zminimalizujemy ewentualne straty. Dobrze jest też rozejrzeć się za przyczyną zalania, by w razie możliwości wyeliminować źródło problemów.

Późniejszym krokiem będzie powiadomienie ubezpieczyciela. Należy też wówczas skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się osuszaniem budynków.

Ile trwa osuszanie mieszkania?

Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, ponieważ jest to uzależnione od kilku czynników. Specjaliści, którzy będą zajmować się osuszaniem w Gdyni, muszą najpierw dokładnie ocenić poziom zawilgocenia. Jeśli awaria została wykryta stosunkowo szybko, to doprowadzenie mieszkania do stanu używalności może zająć zaledwie parę dni. W przypadku, gdy wilgoć zdążyła się rozprzestrzenić i np. wniknąć w głębsze warstwy konstrukcyjne budynku, cały proces może potrwać nawet kilka tygodni.

Nie bez znaczenia jest także metoda osuszania, którą dobiera się właśnie na podstawie poziomu zawilgocenia. Warto zaznaczyć, że na czas osuszania wszyscy domownicy, w tym zwierzęta, powinni opuścić mieszkanie. Konieczne będzie więc znalezienie tymczasowego lokum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Klimatyczne wakacje

Piękna pogoda, wspaniała przyroda i zdrowy klimat – to najważniejsze czynniki zwiastujące udane wakacje.  Do udanego urlopu nie potrzeba wiele – sam wyjazd poza miejsce zamieszkania sprawia, że ładujemy akumulatory.…

Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Każdy właściciel i mieszkaniec domu przyzwyczajony jest do tego, że od czasu do czasu znajdować będzie różnego rodzaju zwierzęta, czy też owady, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wyrządzać…