Przydomowy garaż najczęściej jest wbudowany w bryłę budynku. Czasami może stać obok głównego budynku, stanowiąc osobny budynek. Służy najczęściej do przechowywania samochodu, urządzeń niezbędnych do utrzymania porządku w domu czy też w ogrodzie. W niektórych domach garaż jest miejscem do ćwiczeń czy rozwoju swych zainteresowań. Jak zatem powinno się urządzić tą przestrzeń? Oto kilka praktycznych porad związanych z tą najczęściej pomijaną strefą w domu.
Przeznaczenie garażu
Najbardziej typowym przeznaczeniem garażu jest przechowywanie jednego bądź dwóch samochodów czy też innych pojazdów takich jak motory, quady czy skutery. To także miejsce do przechowywania takich użytecznych przedmiotów i narzędzi jak kosiarki, narzędzia ogrodnicze, akcesoria samochodowe czy też większe zabawki dziecięce. Trzeba mieć świadomość, że garaż może pełnić również inne role. Na zachodzie często stanowi miejsce dedykowane spotkaniom towarzyskim, do rozwijania swych pasji czy trenowania. Współcześnie garaże mogą pełnić funkcje mini barów, siłowni, zaplecza ogrodniczego, warsztatu samochodowego czy miejsca, służącemu majsterkowaniu.
Projektowanie funkcjonalnego garażu
W trakcie planowania aranżacji garażu należy zwrócić uwagę na jego przyszłą funkcję. Inne wyposażenie będzie konieczne dla mini warsztatu, a jeszcze inne do spotkań ze znajomymi czy relaksu. Duże znaczenie w aranżacji ma wielkość garażu i typ zastosowanej bramy. Kryteria te mocno wpływają na funkcjonalność wnętrza oraz możliwości aranżacyjne.
Wielkość garażu
Standardowa wielkość stanowiska postojowego dla samochodu jest równa 2,3×5 metrów. Tyle zwykle ma najmniejszy, dopuszczony do budowy garaż. Mimo tych regulacji w praktyce te wymiary są praktycznie niewystarczające, by móc komfortowo użytkować dane pomieszczenie. Wielkość ta jest odpowiednia na mały warsztat czy skład rowerów i kosiarek. Parkowanie standardowego samochodu w takim garażu jest dość utrudnione. Lepiej więc wybrać projekt, uwzględniający nieco większy garaż, w którym bez problemu będzie można schować swój pojazd. Mówi się, że garaż na samochód powinien mieć minimum 2,5 metra szerokości oraz 5,5 metra długości. Oczywiście jeśli garaż ma jednocześnie stanowić miejsce do przechowywania innych urządzeń powinien zostać odpowiednio wydłużony, by móc swobodnie umieścić tam szafki i półki na wszystkie dla nas niezbędne akcesoria. Wiele osób decyduje się na bardziej wygodne rozwiązanie jakim jest garaż dwustanowiskowy. Oczywiście jest możliwe wtedy, gdy środki finansowe i działka, na której się stawia dom na to pozwoli.
Brama garażowa
W garażu bardzo ważne znaczenie odgrywa wzór i sposób otwierania bramy. Jest to istotne w czasie aranżowania tego pomieszczenia. W mniejszych garażach należy stawiać na bramę segmentową czy też uchylną, które nie zabierają dodatkowego miejsca, gdyż chowane są pod stropem. W starszych garażach spotykane są jeszcze dwuskrzydłowe garaże. Ogromnie ważne jest to, by brama była ocieplona zwłaszcza wtedy, gdy garaż jest wbudowany w bryłę budynku.
Partnerem artykułu jest firma BeautifulMinds, specjaliści od projektowania wnętrz w Warszawie – Beautifulminds.pl.