Jak działa ogrzewanie na podczerwień

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Koszty ogrzewania rosną. Widzimy to po rachunkach, czy cenach za węgiel lub drewno. Poza tym ogrzewanie oparte na paliwach kopalnych dalekie jest od pojęcia tego, co uważamy za ekologiczne, zdrowe i ogólnie dobre dla organizmu ludzkiego. Na szczęście istnieje alternatywa dla tradycyjnych metod grzewczych – jest nią ogrzewanie na podczerwień.

Ogrzewanie w zgodzie z ekologią

Ekologiczne i prozdrowotne podejście do życia zdobywa zwolenników. Smog, globalne ocieplenie i inne przeróżne katastrofy klimatyczne sprawiają, że ludzie zaczynają inaczej patrzeć na kwestie ochrony środowiska i rozumieją, że globalne zmiany zaczynają się od domu i najbliższego otoczenia.  Wymiana ogrzewania na ekologiczne to klucz do zdrowia najbliższych. Powietrze, którym oddychamy, ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Działanie ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie na podczerwień ma olbrzymią zaletę – pochodzi z natury. Ciepło, które odczuwamy w czasie słonecznych dni, jest promieniowaniem podczerwonym. I to właśnie one zostało zastosowane w tym sposobie ogrzewania. Panel grzewczy na podczerwień emituje promieniowanie do przodu i na boki oraz ogrzewa wszystko, co jest dookoła (czyli przedmioty, ludzi, zwierzęta). Nie wysusza przy tym powietrza. Ogrzewanie na podczerwień nie ogrzewa powietrza, ale wszystkie obiekty znajdujące się w pomieszczeniu, np.: ludzi, zwierzęta, przedmioty. Oznacza to, że panele na podczerwień nie pobudzają cząsteczek kurzu. Promienie podczerwieni rozgrzewają przednią ściankę obudowy do temperatury 85-95°C. Dzięki otworom na górze i na dole panelu zimne powietrze wchodzi do obudowy, nagrzewa się i wychodzi z góry. Nośnikami ciepła są tu ściany, podłogi, sufity, meble i ludzie. Bogatą ofertę paneli grzewczych na podczerwień można zobaczyć na: termoplaza.pl.

Wady i zalety ogrzewania podczerwienią

Panele grzewcze na podczerwień to rodzaj ogrzewania elektrycznego, które wymaga dobrej izolacji budynku. Nie podgrzewa wody, więc konieczne jest dodatkowe źródło ogrzewania wody. Montaż takiego systemu grzewczego jest możliwy na ścianach. Ogrzewanie na podczerwień nie wydziela spalin. Ciepło wpływa jedynie na ludzi i przedmioty, dzięki czemu w powietrzu unosi się mniej alergenów. Zdaniem wielu użytkowników odczuwalna temperatura jest wyższa o tej pokazywanej przez termometr nawet o 3 stopnie. Ogrzewanie panelami grzewczymi na podczerwień zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni oraz korzystnie wpływa na zdrowie, np.: poprawia ukrwienie skóry i krążenie krwi, łagodzi dolegliwości bólowe pleców oraz wspomaga pracę mięśni, a także wzmacnia odporność.

Fale podczerwone mają szereg zastosowań w nauce – są wykorzystywane do obserwacji kosmosu czy badań historii dzieł malarskich. Zaletą tego ogrzewania jest także estetyczny wygląd – panele do powieszenia na ścianie  mogą być ozdobą wnętrza. Możliwy jest także montaż ogrzewania podczerwonego na podłodze za pomocą specjalnej maty. Jest to ogrzewanie bezpieczne dla alergików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *