Ekologiczne ogrzewanie promiennikami podczerwieni

Ekologiczne ogrzewanie promiennikami podczerwieni

Ekologia  stała się częścią ludzkiego życia. Rośnie w społeczeństwie świadomość, że bez zmiany nawyków odnośnie co do  wykorzystania bogactw naturalnych, człowiekowi grozi katastrofa. Przejście na ekologiczny styl życia przestało być wielkomiejską modą,  a stało się koniecznością. Wprowadzamy ekologiczne zasady do wielu dziedzin życia: segregujemy śmieci, nie chodzimy w naturalnych futrach, oszczędzamy wodę, sadzimy drzewa, ograniczamy zużycie jednorazowych reklamówek i plastiku. Prawdziwym sprawdzianem ekologicznego podejścia do życia jest zmiana systemu ogrzewania na system przyjazny środowisku. Od kilku lat hitem na rynku grzewczym są promienniki podczerwieni.

Promienniki podczerwieni – ekologia w domu

Powyższe urządzenie przetwarzana energię elektryczną w ciepło za pomocą promieniowania cieplnego. W skrócie i uproszczeniu można powiedzieć, że jest to grzałka elektryczna rozgrzewająca się do kilkuset stopni Celsjusza. W wyniku tego procesu na jej  powierzchni emitowane jest promieniowanie podczerwone. Jest ono świetnym źródłem energii cieplnej, ale jest niewidzialne dla ludzkiego oka.  Promienniki najpierw ogrzewają miejsce, a dopiero potem powietrze, co sprawia, że szybciej odczuwa się komfort cieplny. Promienniki  podczerwieni mają wielorakie zastosowanie: wykorzystywane są do produkcji żarówek, elementów metalowych i ceramicznych. Jednak największą sławę zdobyły  jako panele grzewcze.

Zalety promienników podczerwieni

Świadomość ekologiczna przyczynia się do powolnego odejścia od węgla jako podstawowego źródła ciepła i energii elektrycznej. Na rynku jest mnóstwo urządzeń do ekologicznego wytwarzania ciepła i prądu. Dobrym wyborem są promienniki podczerwieni. Są to urządzenie ekologiczne i prozdrowotne. Nie wytwarzają szkodliwych substancji i gazów. Zwolennicy tego typu ogrzewania twierdzą, że promienniki podczerwieni korzystnie wypływają na zdrowie: stymulują prawidłowe krążenie krwi, obniżają poziom cholesterolu, wspomagają odchudzanie, łagodzą bóle mięśni i usuwają toksyny z organizmu. Promienniki podczerwieni na pewno obniżają ryzyko przeziębień, ponieważ po ich położeniu przestaje istnieć problem przeciągów, suchego powietrza i wilgoci. Stała temperatura pomieszczenia sprawia, że zostaje zredukowane ryzyko bolesnych skurczy łydek. Promiennikami można ogrzać halę produkcyjną, mieszkanie, dom, szkołę, magazyny, zadaszone altanki i zakład hodowli drobiu.

Wady promienników podczerwieni

Wadą tego sposobu ogrzewania są wyższe rachunki za prąd. Cena instalacji jest również wysoka. Nie mogą być stosowane do ogrzewania wody.

Panele są estetycznie wykonane i mogą być bardzo ładnym elementem dekoracyjnym. Mogą stać się pięknym lustrem, a nawet obrazem (na zamówienie wykonywane są panele z wybraną przez klienta grafiką). Ciepło odczuwane jest już po 30 minutach od uruchomienia panelu, a użytkownik może zaprogramować, do jakiej temperatury chce ogrzać pomieszczenie i kiedy panel ma się wyłączyć. Promienniki podczerwieni mogą być zamontowane na suficie, ścianie lub podłodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Dylatacja posadzki – sposób na trwałą podłogę

Podłoga  to istotna część w lokalach mieszkalnych i użytkowych. Po niej chodzimy, przemieszczamy się między różnymi pomieszczeniami. Musi być wytrzymała na obciążenia, trwała i do tego reprezentacyjnie wyglądać.  Podłoga musi…

Na czym polega izolacja fundamentów?

Fundament uznawany jest za podstawę budynku, dlatego tak istotne w wielu przypadkach jest stworzenie odpowiedniej izolacji fundamentów. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Przeczytaj także: Dylatacja posadzki –…

Co wyróżnia bloczki silka?

Bloczki silikatowe Silka to fragmenty wapienno-piaskowe wykonane z ekologicznych materiałów – piasku, wapna oraz wody. Bloczki służą przede wszystkim do stawiania budowli murowych w budownictwie. Silikaty – produkt budowlany od…