Dylatacja posadzki – sposób na trwałą podłogę

Dylatacja posadzki – sposób na trwałą podłogę

Podłoga  to istotna część w lokalach mieszkalnych i użytkowych. Po niej chodzimy, przemieszczamy się między różnymi pomieszczeniami. Musi być wytrzymała na obciążenia, trwała i do tego reprezentacyjnie wyglądać.  Podłoga musi być odporna na czynniki atmosferyczne, ponieważ wahania temperatur i wilgotności mogą spowodować szkody na posadzce.

Powszechność dylatacji

Dylatacja jest stosowana na różnych etapach budowy budynku – od powstawania fundamentów do dobudowy części istniejącego już budynku. Słowo dylatacja podchodzi z łaciny i oznacza  rozciągać, rozszerzać. Dylatacja to celowo utworzona szczelina, która decyduje o prawidłowej eksploatacji posadzki. Jej brak prowadzi do pęknięć i innych szkód na posadzce.

 Wybór profilu dylatacji

Wybranie odpowiedniego profilu dylatacyjnego nie jest sprawą prostą. Istnieje kilka kryteriów, które mogą wpłynąć na prawidłowe wykonanie dylatacji posadzki. Przy planowaniu dylatacji należy uwzględnić takie czynniki jak: wielkość obciążenia eksploatacyjnego, rodzaj pokrycia powierzchni, szerokość szczeliny dylatacyjnej. Istotne dla właściwego wykonania dylatacji są również wysokość wbudowania profilu w konstrukcję  oraz wymogi higieniczne i odporność chemiczna. Na wykonanie dylatacji ma wypływ rodzaj posadzki. Inne są zasady dylatacji dla posadzki jastrychowej, posadzki na grubej zaprawie cementowej i posadzki na cienkiej zaprawie klejowej. Dylatacja posadzkowa jest standardowo wykonywana przy wylewkach betonowych.

Rola  i wykonanie dylatacji

Zabieg dylatacji posadzkowej zapobiega to pęknięciom i zarysowaniom w posadzce. Jeżeli został wykonany poprawnie, to układanie płytek podłogowych powinno odbyć się bez większego problemu. Dylatacje powinny być wykonywane przy ścianach nośnych oraz ciężkich ścianach działowych, których nie można stawiać bezpośrednio na posadzce z powodu ryzyka zniszczenia warstw posadzki. Dylatacja posadzkowa chroni podłogę przede wszystkim uszkodzeniami, a jej wykonanie daje pewność, że posadzka jest idealnie przygotowana do dalszych prac. Dylatacja jest niezbędna, jeżeli ktoś planuje położenie ogrzewania podłogowego. Do jej wykonania stosuje się nowoczesne uszczelniacze na bazie akrylu lub silikonu. Aby wykonać dylatację, trzeba naciąć dużą szczelinę, a następnie wypełnia się ją właściwie dobranym materiałem dylatacyjnym. Brak dylatacji może doprowadzić do pęknięć w posadzkach i ścianach.

Wykonanie dylatacji posadzkowej  najlepiej pozostawić fachowcom    z odpowiednimi uprawnieniami. Wybór materiału dylatacyjnego należy  skonsultować ze specjalistami. Niewłaściwie wykonany zabieg dylatacji może powodować obniżenie komfortu mieszkania lub przebywania w budynku i narazić właściciela na konieczność remontu ścian i podłóg w niedługim czasie.  Miejsca dylatacji powinny być wskazane w projekcie budowlanym, ponieważ mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa budynku i osób w nim przebywających. Oprócz dylatacji posadzki wykonuje się także dylatację schodów, stropów i ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Plusy współpracy z firmą budowlaną

Budowanie własnego domu to nie lada wyzwanie. Dotyczy to jednakowo budowy domu jako fizycznej czynności jego wznoszenia, jak i kwestii związanych z finansowaniem takiej inwestycji. Ogólnie rzecz ujmując, to w…

Na czym polega izolacja fundamentów?

Fundament uznawany jest za podstawę budynku, dlatego tak istotne w wielu przypadkach jest stworzenie odpowiedniej izolacji fundamentów. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Przeczytaj także: Dylatacja posadzki –…

Co wyróżnia bloczki silka?

Bloczki silikatowe Silka to fragmenty wapienno-piaskowe wykonane z ekologicznych materiałów – piasku, wapna oraz wody. Bloczki służą przede wszystkim do stawiania budowli murowych w budownictwie. Silikaty – produkt budowlany od…