Czy domowa instalacja gazowa to dobry pomysł?

Czy domowa instalacja gazowa to dobry pomysł?

Wybór rodzaju ogrzewania do domu to nie lada wyzwanie. Możemy zdecydować się na piec na ekogroszek lub drewniany pellet, ogrzewanie prądem czy domową instalację gazową. Dziś opowiemy zatem o tym ostatnim rozwiązaniu, które cieszy się dużą popularnością. W jaki sposób działa domowa instalacja gazowa i jakie daje zalety?

Jak działa domowa instalacja gazowa?

Ogrzewanie domu za pomocą gazu wymaga założenia pieca, który w formie zasilania będzie wykorzystywał gaz ziemny lub płynny (tzw. LPG, znane użytkownikom wielu samochodów). Dostępne rozwiązania zakładają możliwość pobierania gazu z instalacji miejskiej lub montaż specjalnego zbiornika, w którym znajdować się będzie gaz.

Ogrzewanie gazowe może być wykorzystywane zarówno do utrzymywania optymalnej temperatury otoczenia, jak i do podgrzewania wody. To system, który oferuje dużą wygodę użytkownikowi i brak konieczności regularnej obsługi, co będzie dużą odmianą dla osób, które dotychczas korzystały np. z płaszcza wodnego czy pieca na węgiel.

Dlaczego domowa instalacja gazowa to dobre rozwiązanie?

Domowa instalacja gazowa w nowoczesnym domu ma tak naprawdę wiele zalet. Warto zainwestować w takie rozwiązanie z co najmniej kilku powodów:

  • brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne – w przeciwieństwie do ogrzewania węglem czy drewnem, instalacja gazowa pozostaje obojętna dla środowiska naturalnego. Podczas ogrzewania domu i wody użytkowej węglem dochodzi do wydalania do atmosfery szkodliwych substancji, podczas gdy emisja w przypadku gazu jest zdecydowanie niższa. To pozwala na ograniczenie m.in. występowania smogu w okresie jesienno-zimowym;
  • wygoda użytkowania – tradycyjne piece na węgiel czy nawet kominki z płaszczem wodnym wymagają regularnej obsługi. Konieczne jest czyszczenie systemów, a także dokładanie paliwa do zbiornika – czy to drewna do kominka, czy węgla do pieca. Tymczasem domowa instalacja gazowa nie wymaga podejmowania takich czynności, co sprawia, że jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem dla osób, które chcą łatwo, szybko i wygodnie ogrzewać dom, bez konieczności pamiętania o dosypywaniu węgla do pieca czy rozpalaniu w kominku. Brak konieczności obsługi domowej instalacji gazowej docenimy w szczególności gdy planujemy kilkudniowy wyjazd w okresie zimowym: w przypadku pieca na ekogroszek czy płaszcza wodnego trzeba liczyć się z tym, że możemy wrócić do wychłodzonego domu, jeśli paliwa zabranie. Instalacja gazowa jest pozbawiona tego typu problemów, a nowoczesne systemy sterowania bardzo często pozwalają obniżyć temperaturę podczas nieobecności domowników i podnieść ją na krótko przed ich powrotem, by pomieszczenia zdążyły się ogrzać;
  • wydajne działanie – zdecydowaną zaletą domowej instalacji gazowej jest również to, że zapewnia ona efektywne działanie. Cały dom, a także woda użytkowa są podgrzewane w krótkim czasie, co ma ogromne znaczenie szczególnie po powrocie do domu z kilkudniowego wyjazdu czy po innego rodzaju dłuższej nieobecności;
  • niska awaryjność – niewątpliwą zaletą domowych instalacji gazowych jest również ich niska awaryjność.

Dodatkowo, warto wspomnieć również o tym, że instalacje tego rodzaju są poddawane regularnym przeglądom, a co za tym idzie – istnieje możliwość szybkiego wykrycia ewentualnej usterki i usunięcie jej jeszcze nim dojdzie do dalszego uszkodzenia, które mogłoby wiązać się ze zdecydowanie większymi kosztami niż niewielka awaria którego z elementów domowej instalacji gazowej.

Wady domowej instalacji gazowej

Choć domowe instalacje gazowe mają rzeczywiście wiele zalet, nie są też pozbawione wad. Przede wszystkim w przypadku instalacji, w których gaz nie jest dostarczany z sieci miejskiej, konieczne jest wygospodarowanie pewnej przestrzeni na zbiornik z gazem. Montuje się go poza domem, a zatem w przypadku niektórych budynków znalezienie odpowiedniej, dyskretnej lokalizacji może okazać się problematyczne.

Dodatkowo warto wspomnieć o kwestii przeglądów instalacji gazowej, jakie należy regularnie wykonywać. Przeciwnicy tego rozwiązania wskazują, że każdy posiadacz instalacji gazowej musi ponosić dodatkowe koszty związane z jego regularnym kontrolowaniem. Podczas gdy jest to prawda i rzeczywiście domowe instalacje gazowe trzeba poddawać cyklicznym przeglądom – zbliżone zasady obowiązują m.in. w przypadku ogrzewania domu piecem na paliwo stałe, jak węgiel czy drewno.

Podsumowując, domowa instalacja gazowa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. To rozwiązanie, które zapewni wygodę i bezpieczeństwo, a przy tym pomoże chronić środowisko naturalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jakie cechy mają płytki marmurowe?

Płytki marmurowe mają niezwykle szerokie zastosowanie w wielu polskich domach. Okazuje się, że chętnie wybieramy płytki o doskonałej jakości i ciekawym stylu. Podczas wyboru, warto mieć na uwadze wytrzymale płytki,…

Gdzie zgłosić nieuczciwego fachowca?

Zwykle powierzając komuś wykonanie remontu, wymianę jakieś instalacji, wypranie mebli tapicerowanych, umawiając zasady współpracy, terminy, zakres pracy i kwestię płatności, zleceniodawca liczy na to,  że zatrudniona ekipa lub osoba to…